Βρίσκεστε εδώ: ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣQUAKE ALARM: ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΣΕ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΜΑΘΗΤΡΙΑΣ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΓΑΖΙΟΥ

Quake Alarm: Διάκριση σε ευρωπαϊκό διαγωνισμό μαθήτριας του Γυμνασίου Γαζίου

diakrisi

Θερμά Συγχαρητήρια στην ομάδα CURIE-osity και ιδιαίτερα στη μαθήτρια Ανθή Κοσμά, της Γ' τάξης του Γυμνασίου Γαζίου, για την κατάκτηση του 3ου βραβείου στη μεγάλη ευρωπαϊκή διοργάνωση  European Code League.

Η ομάδα CURIE-osity αποτελείται από την Ανθή Κοσμά, μαθήτρια της Γ' τάξης του Γυμνασίου Γαζίου, τη Δάφνη Σιδεράκη, μαθήτρια της Α' τάξης του Πρότυπου Γυμνασίου Ηρακλείου και τους εκπαιδευτικούς  Αστρινό Τσουτσουδάκη και  Ιωάννη Τζαγκαράκη.

Η κατασκευή των κοριτσιών με την ονομασία Quake Alarm, με την οποία συμμετείχαν στον ευρωπαϊκό διαγωνισμό European Code League και διακρίθηκαν κατακτώντας το 3ο βραβείο, αφορά μια διάταξη ανίχνευσης των πρωτευόντων και δευτερευόντων κυμάτων που παράγονται κατά τη διάρκεια ενός σεισμού και του προσδιορισμού όλων των μετρήσιμων μεγεθών όπως η ένταση, η απόσταση από το επίκεντρο και η συχνότητα του. Ταυτόχρονα αναλαμβάνει την  καθοδήγηση των μαθητών μιας σχολικής τάξης αρχικά να προστατευτούν κάτω από τα θρανία τους και στη συνέχεια να εγκαταλείψουν με ασφάλεια την αίθουσα.

Το σύστημα ενσωματώνει στον κώδικά του στοιχεία τεχνητής νοημοσύνης με την μορφή ασαφούς λογικής προκειμένου να απαλλάξει τον δάσκαλο ή τον καθηγητή από το άγχος να δώσει στα παιδιά την εντολή εκκένωσης όταν εξασθενήσουν οι δονήσεις, ενώ χρησιμοποιεί πολλαπλούς αισθητήρες για να εξασφαλίσει ότι δεν έχει μείνει κανένας μαθητής πίσω.

Στα ταλαντούχα κορίτσια Ανθή και Δάφνη, που εργάστηκαν σκληρά, εκτός σχολικού ωραρίου, ευχόμαστε πάντα επιτυχίες!!!