Βρίσκεστε εδώ: ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣΤΟ ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ CAMERA ZIZANIO ΤΙΜΟΥΝ ΤΟ «ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΛΛΟΥ»

ΤΟ ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ CAMERA ZIZANIO ΤΙΜΟΥΝ ΤΟ «ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΛΛΟΥ»

prob 2

Ιδιαίτερη τιμή για το Γυμνάσιο Γαζίου αναφορικά με την παραγωγή σχολικού ντοκιμαντέρ με τίτλο: «Σχολείο Αλλού», ήταν η εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 5 Φεβρουαρίου στην αίθουσα «Οδυσσέα Ελύτη», στον Κοινωνικό χώρο των Ιδρυμάτων Καλοκαιρινού και η οποία οργανώθηκε από το Διεθνές Φεστιβάλ Ολυμπίας Για Παιδιά και Νέους. Πρόκειται για μια παράλληλη δράση του Camera Zizanio για την Παιδική και Νεανική Κινηματογραφική Δημιουργία για το προσφυγικό.

Ταινίες που ξεχώρισαν στο Φεστιβάλ, εντάχθηκαν σε ειδική ενότητα με τον τίτλο, «Refugees Awareness». Το «Σχολείο Αλλού» του Γυμνασίου μας και το «Ra-Hell», του 10ου Γυμνασίου Ηρακλείου, είχαν την τιμή να αποτελέσουν τις δύο κεντρικές ταινίες από τα σχολεία της Περιφερειακής Ενότητας Ηρακλείου. Κοινή συνισταμένη η παρουσία προσφύγων μαθητών στα ελληνικά σχολεία, η αποδοχή ή η απόρριψη, οι δυσκολίες ένταξης ή η ενσωμάτωση και άλλα σχετικά θέματα είναι αυτά που διαπραγματεύονται οι δύο ταινίες μικρού μήκους που δημιούργησαν τα δύο σχολεία. Στόχος ο προβληματισμός και η ευαισθητοποίηση γύρω από αυτό το σημαντικό και επίκαιρο παρά ποτέ θέμα, το οποίο απασχολεί ένα μεγάλο μέρος του σύγχρονου κόσμου.

Θερμής υποδοχής έτυχαν τα  δύο σχολεία από την κα. Θεμελή Λίζα η οποία εκπροσωπεί τον φορέα του Φεστιβάλ στην Κρήτη καθώς και από τον υπεύθυνο του κοινωνικού χώρου των ιδρυμάτων Καλοκαιρινού. Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους  η υπεύθυνη του Γραφείου Σχολικών Δραστηριοτήτων, κα. Ζαχαράτου Αγγελική, η οποία και χαιρέτησε τις προσπάθειες των δύο σχολείων πάνω σε αυτό το ιδιαίτερα δύσκολο εγχείρημα, της παραγωγής ταινίας-ντοκιμαντέρ καθώς και η κα. Γιασσάκη Σοφία, συντονίστρια εκπαιδευτικών Γερμανικής Γλώσσας, Κρήτης και Δωδεκανήσων και αρμόδια Παιδαγωγικής Ευθύνης του Γυμνασίου Γαζίου.

prob 3

prob 4

Στην εκδήλωση προβολής παρευρέθηκαν ο Δ/ντής του Γυμνασίου Γαζίου, κ. Χναράκης Αντώνης, η κινηματογραφική ομάδα του ντοκιμαντέρ, εκπαιδευτικοί του Γυμνασίου Γαζίου καθώς επίσης και εκπαιδευτικοί και άλλοι φορείς αλλά και θεατές που ενδιαφέρονται για το ίδιο θέμα.
Στο πλαίσιο της ίδιας βραδιάς προβλήθηκαν και άλλες ταινίες μικρού μήκους από άλλα σχολεία της ελληνικής επικράτειας.

Στο τέλος της εκδήλωσης παρουσιάστηκαν στο κοινό οι συντελεστές του ντοκιμαντέρ και ακολούθησε συζήτηση αναφορικά με τη δημιουργία του, τον σχεδιασμό, την υλοποίηση, τις τεχνικές δυσκολίες και το τελικό αποτέλεσμα. Η βραδιά έκλεισε με την ανταλλαγή απόψεων και την κατάθεση προβληματισμών πάνω στο προσφυγικό ζήτημα.

Ευχαριστούμε θερμά όσους παρευρέθηκαν και στήριξαν με την παρουσία τους την εκδήλωση.

Σφακιανάκη Ειρήνη (φιλόλογος - μέλος της κινηματογραφικής ομάδας)