Βρίσκεστε εδώ: ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ESAFETY ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΓΑΖΙΟΥ

Πανευρωπαϊκή πιστοποίηση eSafety στο Γυμνάσιο Γαζίου για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο

esafety
Στις 31 Μαρτίου 2014 ξεκίνησε η δεύτερη φάση του προγράμματος με τα επόμενα 367 σχολεία από τα 713 συνολικά που υπέβαλλαν αίτηση συμμετοχής, διεκδικώντας μια πανευρωπαϊκή διαπίστευση για τη διαδικτυακή ασφάλεια του σχολείου τους.
Το Γυμνάσιο Γαζίου μετά από αίτηση της καθηγήτριας Πληροφορικής κας Ανδριγιαννάκη Δέσποινας, επιλέχθηκε και συμμετέχει στο πρόγραμμα, λόγω των δράσεων που έχουν υλοποιηθεί στο σχολείο τα τελευταία χρόνια για την ασφάλεια στο Διαδίκτυο.

Αρχικά το σχολείο έγινε μέλος του Ευρωπαϊκού Σχολικού Δικτύου (European Schoolnet) με τη δημιουργία λογαριασμού μέσω της ιστοσελίδας http://www.esafetylabel.eu/web/teacher/welcome
Στη συνέχεια, για λογαριασμό της σχολικής μονάδας, η υπεύθυνη εκπαιδευτικός συμπλήρωσε ένα online έντυπο αξιολόγησης - ερωτηματολόγιο, για το πώς το σχολείο διαχειρίζεται θέματα υποδομής, πολιτικής και πρακτικής για την ασφάλεια στο Διαδίκτυο με βάση διεθνή πρότυπα και το Γυμνάσιο Γαζίου απέκτησε τη χάλκινη Πιστοποίηση eSafety που έχει ισχύ μέχρι τον Οκτώβριο του 2015.
Η χάλκινη πιστοποίηση δεν χορηγείται αυτόματα σε όλα τα σχολεία που υποβάλλουν το έντυπο αξιολόγησης, παρά μόνο σε αυτά που θα συγκεντρώσουν την απαραίτητη βαθμολογία και στις 3 κατηγορίες του ερωτηματολογίου.
Έπειτα το σχολείο έλαβε ένα προσαρμοσμένο Σχέδιο Δράσης για να το υλοποιήσει σε χρονική διάρκεια το πολύ 18 μηνών, ώστε να βελτιωθεί περαιτέρω η διαδικτυακή ασφάλειά του και να μπορεί  αργότερα να υποβάλλει νέο έντυπο αξιολόγησης.
Η πιστοποίηση για την ασφάλεια στο Διαδίκτυο στοχεύει στο να βοηθήσει τα σχολεία στην αντιμετώπιση της πρόκλησης να παρέχουν ένα πιο ασφαλές και εμπλουτισμένο περιβάλλον για τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές.
Το σχολείο μας μέσω της Πιστοποίησης eSafety θα έχει πρόσβαση σε ένα συνεχώς αυξανόμενο σύνολο πόρων και εργαλείων, όπως: συμβουλές και καθοδήγηση για την ασφάλεια στο Διαδίκτυο, ενημερωτικά δελτία, λίστες ελέγχου και πρότυπα. Επίσης θα έχει τη δυνατότητα της ανταλλαγής βέλτιστων πρακτικών με άλλα σχολεία και εμπειρογνώμονες, για ένα ευρύ φάσμα θεμάτων για τη διαδικτυακή ασφάλεια.

Η συντονίστρια εκπαιδευτικός Ανδριγιαννάκη Δέσποινα, ΠΕ19