Βρίσκεστε εδώ: ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟΜΑΘΗΜΑΤΑΒΙΩΜΑΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣΣΧΟΛΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΖΩΗ (Α') ΟΙ ΒΙΩΜΑΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ Α' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
ΒΙΩΜΑΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ
Α' ΤΑΞΗ: ΣΧΟΛΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΖΩΗ
 ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2013-14

Ένα νέο μάθημα διδάχθηκαν για πρώτη φορά φέτος οι μαθητές της Α' Γυμνασίου στην Ελλάδα. Είναι οι Βιωματικές Δράσεις. Η καινοτομία του μαθήματος είναι ότι προωθεί:
  • τη βιωματική μάθηση, καθώς οι διδασκαλίες ξεκινούν από βιώματα των μαθητών, δηλαδή από ζητήματα που απασχολούν το μαθητή και συνδέονται με τη ζωή του, επομένως τον αφορούν και τον ενδιαφέρουν άμεσα,
  • τη συνεργατική μάθηση, γιατί οι μαθητές πρέπει να μάθουν να  δουλεύουν σε μικρές ομάδες των 4-5 ατόμων, αλλά και οι ομάδες μεταξύ τους να συνεργάζονται,
  • τη διερευνητική μάθηση, μιας και οι μαθητές γίνονται μικροί ερευνητές προκειμένου να δώσουν απάντηση σε ερωτήματα που αφορούν το θέμα τους.
Οι τέσσερεις καθηγήτριες που δίδαξαν το μάθημα στο Γυμνάσιο Γαζίου, κατέθεσαν προτάσεις θεμάτων για τις Βιωματικές Δράσεις και οι μαθητές δήλωσαν το θέμα της προτίμησής τους. Έτσι φέτος, από τις αρχές του Δεκέμβρη που ξεκίνησε το Πρόγραμμα, διδάχθηκαν στο σχολείο μας τα εξής θέματα:
  1. «Κάνω την επικοινωνία πηγή χαράς», καθηγήτρια Θεοδώρου Ευαγγελία.
  2. «Ψηφιακοί νεοσσοί σε δράση», καθηγήτρια Πηγιάκη Αριστέα.
  3. «Προσέχω για να έχω», καθηγήτρια Ψαράκη Κατερίνα.
  4. «Η τρομοκρατία στα χρόνια της αθωότητας», καθηγήτρια Κοσμαδάκη Ελένη.
Επιπρόσθετα, στο τρίτο τρίμηνο οι μαθητές, ευαισθητοποιήθηκαν σε θέματα πρόληψης και τρόπους αντιμετώπισης ενδοσχολικής βίας.
Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε σε δύο ζώνες. Σε κάθε ζώνη, οι μαθητές τριών τμημάτων της Α' τάξης, αναμίχθηκαν και χωρίστηκαν σε τέσσερα νέα τμήματα των δεκαοχτώ περίπου ατόμων, όχι αλφαβητικά, αλλά σύμφωνα με το θέμα που επέλεξαν.