Βρίσκεστε εδώ: ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟΜΑΘΗΜΑΤΑΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ & ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ Γ' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΠΕΤΡΙΝΑ ΓΕΦΥΡΙΑ

Ταξίδι στα πέτρινα γεφύρια με όχημα... μια άσκηση γλωσσική

Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2014 - 2015, στα πλαίσια του μαθήματος της Νεοελληνικής Γραμματείας και με αφορμή τη διδασκαλία του κειμένου «Του γιοφυριού της Άρτας» πραγματοποιήθηκε σχετική δράση από την καθηγήτρια Διαμαντή Βλασία και τους μαθητές του Γ1 τμήματος.

Οι στόχοι ήταν α) να «ταξιδέψουν» οι μαθητές σε περιοχές της Ελλάδας απαράμιλλου φυσικού κάλλους με πέτρινα γεφύρια, να γνωρίσουν την ιστορία των γεφυριών, να αντιληφθούν την αξία τους, να ευαισθητοποιηθούν ως προς τη σημασία της διάσωσής τους ως μνημεία πολιτισμού και β) να ασκηθούν στην άντληση πληροφοριών από το Διαδίκτυο, την καταγραφή σημειώσεων και τη σύνθεση με βάση αυτές ενός νέου πρωτότυπου κειμένου.
Οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες, αναζήτησαν πληροφορίες, κατέγραψαν σημειώσεις, βρήκαν εντυπωσιακές φωτογραφίες, έγραψαν κείμενα. Στο τέλος όλο αυτό το υλικό πήρε τη μορφή ενός εκτενούς άρθρου για την σχολική ηλεκτρονική εφημερίδα και μιας παρουσίασης που μπορείτε να δείτε από εδώ.