Βρίσκεστε εδώ: ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣΕΠΙΜΟΡΦΩΣΕΙΣ - ΣΕΜΙΝΑΡΙΑΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ

Επιμορφωτικό Σεμινάριο για τη Φροντίδα του Φωνητικού Συστήματος

FONI1
Διήμερο επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα την φυσιολογία της ανθρώπινης φωνής και την τεχνική υποστήριξη των φωνητικών χορδών μέσω της ορθής αναπνευστικής διαδικασίας διεξήχθη στο σχολείο μας στις 10 και 11/02/2014.

Στις συνεδρίες που απευθυνόταν σε εκπαιδευτικούς  αλλά και γονείς, με ιδιαίτερα ενδιαφέροντα στη χρήση φωνής, εισηγητές ήταν η κα Μαρία Παπαγιαννάκη Ρούκας, μονωδός, διευθύντρια φωνητικών και ορχηστρικών σχολών και επιστημονικός συνεργάτης στο Πανεπιστήμιο του Μανχάιμ Γερμανίας στο πεδίο της φωνητικής μουσικής και η Δρ. Κιαγιαδάκη Δεβόρα, φωνίατρος και χειρούργος ωτορινολαρυγγολόγος.  Οι εκπαιδευτικοί, ως επαγγελματίες της φωνής, παρακολούθησαν με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον τις συμβουλές των εισηγητριών που ενισχύουν τη φροντίδα του φωνητικού μας συστήματος, ενώ συμμετείχαν σε ασκήσεις για τη βελτίωση της αναπνευστικής διαδικασίας αναφορικά με την ομιλία.