Βρίσκεστε εδώ: ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣΕΠΙΜΟΡΦΩΣΕΙΣ - ΣΕΜΙΝΑΡΙΑΗΜΕΡΙΔΑ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

ΗΜΕΡΙΔΑ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

Ημερίδα με θέμα τα Μαθηματικά πραγματοποιήθηκε στο Γυμνάσιο Γαζίου την Πέμπτη 19/12/2013.
Η ημερίδα απευθυνόταν στους μαθητές του Σχολείου μας και εισηγητές ήταν οι καθηγητές του Μαθηματικού  Τμήματος του Πανεπιστημίου Κρήτης κ. Άλκης Τερσένωφ και Μιχάλης Λάμπρου.
Οι εισηγητές μέσα από τις παρουσιάσεις τους τόνισαν το σημαντικό ρόλο που διαδραματίζουν τα Μαθηματικά διαχρονικά στην ανάπτυξη όλων των επιστημών και γενικότερα του πολιτισμού. Επίσης αναφέρθηκαν στο γεγονός ότι τα Μαθηματικά βοηθούν στην οργάνωση της σκέψης για την εξαγωγή λογικών συμπερασμάτων, ενώ προσφέρουν τα απαραίτητα εργαλεία για τη μελέτη των διαφόρων φαινομένων του φυσικού και κοινωνικού περιβάλλοντος.
Ο κ. Τερσένωφ αναφέρθηκε στις εφαρμογές των Μαθηματικών στις φυσικές επιστήμες με έμφαση την υδροδυναμική και αεροδυναμική, ενώ ο κ. Λάμπρου μέσα από μία ιστορική αναδρομή παρουσίασε μαθηματικούς γρίφους και παιχνίδια, τα οποία εντυπωσίασαν τους μαθητές μας.