Βρίσκεστε εδώ: ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΖΑΡΟ
Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ζαρό

z1
Την Παρασκευή 31 Μαρτίου 2023 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη 47 μαθητών/τριών του Γυμνασίου Γαζίου από τα τμήματα Β3, Β4 και Β7 στο Ζαρό.

z2
Οι μαθητές/τριες αρχικά επισκέφθηκαν τη μεγαλύτερη τεχνητή λίμνη του νομού μας, τη λίμνη Βότομος λίγο μετά το χωριό Ζαρός και απόλαυσαν το υπέροχο καταπράσινο τοπίο.

z3  z8
Στη συνέχεια επισκέφθηκαν το ιχθυοτροφείο πέστροφας του κ. Πετρογιαννάκη, ο οποίος μίλησε στα παιδιά για την διαδικασία εκτροφής, τα ξενάγησε στις δεξαμενές και τους επέτρεψε να ταΐσουν τα ψάρια.

z4 z11

Τέλος, επισκέφθηκαν το εργοστάσιο εμφιάλωσης του νερού Ζαρός, όπου ξεναγήθηκαν στις υπερσύγχρονες και πλήρως αυτοματοποιημένες εγκαταστάσεις εμφιάλωσης, τυποποίησης και συσκευασίας. Τα παιδιά παρακολούθησαν τις γραμμές παραγωγής που έχουν συνολική δυνατότητα εμφιάλωσης 75.000 λίτρων/ώρα.

z5 z7

Τους μαθητές/τριες συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί:
Χατζηδάκης Ανδρέας
Μηναδάκη Δέσποινα