Βρίσκεστε εδώ: ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣERASMUS+ERASMUS+ KA2: ?OMNES CIVES MUNDI SUMUS?"ΣΤΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΦΥΓΙΑΣ" - ΔΡΩΜΕΝΟ ΤΗΣ ΘΕΑΤΡΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΓΑΖΙΟΥ

Εντυπωσίασε και συγκίνησε η θεατρική ομάδα Γυμνασίου Γαζίου με την παρουσίαση του δρώμενου "Στα μονοπάτια της προσφυγιάς"

Η θεατρική ομάδα του Γυμνασίου Γαζίου στα πλαίσια του προγράμματος ERASMUS+, ΚΑ2 "Omnes cives mundi sumus: όλοι είμαστε πολίτες του κόσμου'' παρουσίασε με  μεγάλη επιτυχία το δρώμενο "Στα μονοπάτια της προσφυγιάς". Το δρώμενο έλαβε χώρα στην Εσπερίδα με τίτλο "Οι πρόσφυγες  μέσα από την ιστορία, την τέχνη, το σχολείο. Εκπαιδευτικές παρεμβάσεις ευαισθητοποίησης και μετασχηματίζουσας μάθησης", την Πέμπτη 6 Απριλίου 2017, ώρα 6.30 μ.μ.  στο 7ο ΓΕΛ Ηρακλείου.

Το δρώμενο αφορά στο καίριο προσφυγικό ζήτημα με σκοπό την ευαισθητοποίηση του κόσμου και την εμπλοκή του σχολείου στη σύγχρονη κοινωνική πραγματικότητα. Δίνεται ιδιαίτερη έμφαση στη διαχρονικότητα του φαινομένου, καθώς η ιστορία ξεκινάει από τις "Τρωάδες" του Ευριπίδη, ενώ στη συνέχεια γίνεται αναφορά στη Μικρασιατική καταστροφή και τους πρόσφυγες του σήμερα.

Τα παιδιά άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις και καταχειροκροτήθηκαν από το κοινό τόσο για τις υποκριτικές τους ικανότητες, όσο και για την πρωτοτυπία του έργου.

ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΔΡΩΜΕΝΟΥ:
ΑΦΗΓΗΤΕΣ: Γιώργος Αντωνάκης,  Άννα Βαρδαλαχάκη

ΤΡΩΑΔΕΣ: Λίνα Αλαντζά, Κατερίνα Κωστάκη, Φιλία Μαυρικάκη, Κατερίνα Σκουλούδη, Μιχαέλα Στεφανάκη,  Χρύσα Φραγκιαδάκη

ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΕΣ: Ελένη Βεϊσάκη, Εμμανουήλ Δαμιανάκης, Αντώνης Μαυρικάκης, Μαρίνα Μελικώνη,  Ελίζα Νικηφόρου,  Πόπη Τσαγκαράκη, Νίκη Ψαλλιδάκη

ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ: Χρυσάνθη Βενιανάκη, Χαράλαμπος Καλλιγιαννάκης, Δήμητρα Παντερή, Μαρία Παρασύρη, Αικατερίνη Τσαγκαράκη, Αντωνία Ψαράκη

ΣΕΝΑΡΙΟ - ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ: Μαρία Κυριακάκη
ΒΟΗΘΟΣ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΗΧΟΥ: Φιλία Μαυρικάκη