Βρίσκεστε εδώ: ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣΔΙΑΦΟΡΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ Α5 ΛΥΝΟΥΝ ΤΟ “ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΣΤΟ ΝΤΙΣΕΛΝΤΟΡΦ”
Οι μαθητές του Α5 λύνουν το “Μυστήριο στο Ντίσελντορφ”

e 1

Λίγες ημέρες πριν ξεκινήσουν οι διακοπές του Πάσχα οι μαθητές του τμήματος Α5 συμμετείχαν υπό την καθοδήγηση της Συμβούλου Εκπαίδευσης Γερμανικών κας Μέλισσας Χατζηιωάννου και της καθηγήτριας Γερμανικών κας Σοφίας Γιασσάκη σε μία εκπαιδευτική δραστηριότητα, ένα διαδραστικό παιχνίδι σε μορφή escape room που φέρει το όνομα «Μυστήριο στο Ντίσελντορφ». Η όλη δράση εντάσσεται στο εγκεκριμένο καινοτόμο πρόγραμμα το Γερμανικού Ινστιτούτου Γκαίτε (Goethe) “Με τα Γερμανικά ένα βήμα μπροστά”, ενώ πρωταγωνιστικό ρόλο σε αυτό έχει η νευροεπιστήμονας Katrin Amunts που εργάζεται στο Πανεπιστήμιο του Düsseldorf και διερευνά μέσα από το Big Brain Project τη λειτουργία του ανθρώπινου εγκεφάλου.

Με διασκεδαστικό τρόπο συνδέθηκαν το μάθημα των Γερμανικών και το παιχνίδι, οδηγώντας τους μαθητές και τις μαθήτριες μέσα από την αναζήτηση, τη συνεργασία και τη βιωματική μάθηση στον εμπλουτισμό του γερμανικού λεξιλογίου, καλλιεργώντας παράλληλα σημαντικές δεξιότητες, όπως είναι η κριτική ικανότητα, η αυτοεπίγνωση, ο αλληλοσεβασμός και η ανταλλαγή απόψεων για την επίλυση ενός προβλήματος.

Για περισσότερες φωτογραφίες επιλέξετε το παρακάτω εικονίδιο.

Οι μαθητές/-τριες ήρθαν επίσης σε επαφή με πολιτιστικά στοιχεία της Γερμανίας, γνώρισαν συνήθειες των Γερμανών και διεύρυναν τις γνώσεις τους γενικότερα μέσα από την διαθεματική προσέγγιση του θέματος κατορθώνοντας στο τέλος  να λύσουν το «Μυστήριο στο Ντίσελντορφ».

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός της δράσης,
Γιασσάκη Σοφία, ΠΕ07