Βρίσκεστε εδώ: ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣΔΙΑΦΟΡΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣΒΙΝΤΕΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ
ΒΙΝΤΕΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ

Στα πλαίσια  της αξιολόγησης της Σχολικής μας Μονάδας, η Ομάδα Δράσης μας συγκροτούμενη  από τους/τις εκπαιδευτικούς: κα Ρασούλη Σταυρούλα (ΠΕ02-Συντονίστρια)κα Λογοθέτη Τερψη (ΠΕ 01-Μέλος), κα Κοσμαδάκη Ελένη (ΠΕ05-Μέλος), κα Σιώκη Ελένη (ΠΕ80-Μέλος) και κ. Χατζηδάκη Ανδρέα (ΠΕ04.01-Μέλος), επιχείρησε να ενισχύσει τη συνεργασία, την ευγενή άμιλλα, τον αμοιβαίο σεβασμό και τη δυναμική αλληλεπίδραση μεταξύ εκπαιδευτικών και μαθητών/τριών και μέσω και ενός άλλου δημιουργικού τρόπου.

Συγκεκριμένα, οι εκπαιδευτικοί της Ομάδας Δράσης, ζήτησαν από τους μαθητές/τριες των προεπιλεγμένων τμημάτων: Α1, Α4, B3, Γ1 του σχολείου, να συνεργαστούν με στόχο να ερευνήσουν  και να  αναζητήσουν  στο Διαδίκτυο εικονογραφικό – αποφθεγματικό  υλικό σχετικά με τη θεματική του άξονα 4 της αξιολόγησης: «Σχέσεις μεταξύ εκπαιδευτικών και μαθητών/τριών». Τα τμήματα εργάστηκαν  ομαδικά για την ανεύρεση του παραπάνω υλικού και μετά το πέρας της εργασίας τους,  το παρέδωσαν στους/στις  εκπαιδευτικούς  της ομάδας, οι οποίοι/ες το επεξεργάστηκαν και βάσει αυτού, δημιούργησαν ένα ενδεικτικό βίντεο, το οποίο και παρουσιάζουμε μέσω του ιστότοπου του σχολείου μας, με στόχο τη διάχυση των αποτελεσμάτων της δράσης μας στο μεγαλύτερο δυνατό μαθητικό δυναμικό του σχολείου.

Οι υπεύθυνες/οι εκπαιδευτικοί της Ομάδας Δράσης ευχαριστούμε θερμά τη Διεύθυνση και Υποδιεύθυνση του Γυμνασίου Γαζίου για τη στήριξη και την ενθάρρυνσή τους στην υλοποίηση του σχεδίου δράσης μας, καθώς επίσης και την καθηγήτρια Πληροφορικής του σχολείου μας, κα Ανδριγιαννάκη Δέσποινα για την πολύτιμη αρωγή της ως προ τις αναρτήσεις των άρθρων και των φωτογραφιών που αφορούσαν τις δράσεις του σχεδίου δράσης μας καθ' όλη τη διάρκεια της χρονιάς.

Ευελπιστούμε και άλλες  παρόμοιες  επιτυχείς δράσεις να ακολουθήσουν και στο επόμενο σχολικό έτος!