Βρίσκεστε εδώ: ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣΒΑΣΙΚΟ ΜΕΝΟΥΗΜΕΡΙΔΑ - ΤΑ ΤΡΟΧΑΙΑ ΣΥΜΒΑΝΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΤΟΥΣ

Ημερίδα στο Γυμνάσιο Γαζίου

Θέμα: "Τα τροχαία συμβάντα και οι συνέπειές τους"

Συμπληρωματικά με τις δράσεις  που αφορούν την ενημέρωση κι ευαισθητοποίηση των μαθητών μας σε θέματα οδικής ασφάλειας, θεωρήθηκε απαραίτητο από τις εκπαιδευτικούς  του προγράμματος  να υπάρξει μια ενημερωτική συνάντηση της Τροχαίας  Ηρακλείου, όχι μόνο με τους συμμετέχοντες στο πρόγραμμα μαθητές, αλλά και με όλους τους μαθητές του Γυμνασίου Γαζίου. Η  ομιλία ορίστηκε για τις 30 Απρίλιου 2018 στο πλαίσιο της Θεματικής Εβδομάδας με ομιλητές δύο αξιωματικούς  της Τροχαίας Ηρακλείου και συνδυάστηκε με τη συγκλονιστική μαρτυρία του  κυρίου  Μαράκη Μανώλη, εκπρόσωπο του συλλόγου ΑΜΕΑ Τάλως. Οι μαθητές είχαν την  ευκαιρία να επιμορφωθούν από τον αξιωματικό, κύριο  Καρακούδη  Στυλιανό, πάνω σε στοιχειώδη θέματα που αφορούν στην τήρηση του Κ.Ο.Κ. και  στην επίτευξη της οδικής ασφάλειας. Παράλληλα παρακολούθησαν σχετικά βίντεο, αποκαλυπτικά τόσο για τα αίτια όσο και για τις συνέπειες των τροχαίων συμβάντων. Εκείνο όμως που συγκλόνισε πραγματικά τους μαθητές ήταν η προσωπική μαρτυρία, η κατάθεση ψυχής, του κυρίου Μαράκη, ο οποίος μίλησε με απλό αλλά συνάμα ωμό τρόπο για τη δική του περίπτωση, όταν δεκαπέντε χρονών τότε, ενεπλάκη σε τροχαίο ατύχημα και από τότε καθηλώθηκε στο αναπηρικό καροτσάκι.

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης οι μαθητές συμμετείχαν  ενεργά απαντώντας στις ερωτήσεις των ομιλητών εκφράζοντας παράλληλα τις δικές τους απορίες και παρατηρήσεις.

Σας παραθέτουμε μερικά στιγμιότυπα από την εκδήλωση????.

oka 9

oka 8