Βρίσκεστε εδώ: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ-ΕΚΠ/ΚΟΥΣ

Σεμινάριο μέσω Διαδικτύου με τίτλο: «Η ασφαλής χρήση του Διαδικτύου και ο ρόλος των γονιών στην προστασία των παιδιών από κινδύνους και ακατάλληλο περιεχόμενο»

Την Τρίτη 31 Μαρτίου 2015 και ώρα 16:00-17:30, πραγματοποιήθηκε σεμινάριο μέσω Διαδικτύου, με στόχο την ενημέρωση και τη στήριξη γονέων, καθώς και εκπαιδευτικών που ενδιαφέρονται να χτίσουν μια στενή σχέση με γονείς μαθητών ή είναι οι ίδιοι γονείς, σε θέματα που αφορούν:

• την ασφαλή χρήση του Διαδικτύου
  • τους κινδύνους που ελλοχεύουν για τους ανήλικους και
  • τις δυνατότητες προφύλαξης των παιδιών από ακατάλληλο περιεχόμενο

Όσοι δεν καταφέρατε να το παρακολουθήσετε ζωντανά (την ώρα της διεξαγωγής του), μπορείτε να το παρακολουθήσετε στο youtube στο σύνδεσμο: https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=HFD4MXqWDyk

Το διαδικτυακό σεμινάριο πραγματοποιήθηκε με τη συνεργασία της Μονάδας Εφηβικής Υγείας (Μ.Ε.Υ), της Β? Παιδιατρικής Κλινικής του Πανεπιστημίου Αθηνών, Νοσοκομείο Παίδων «Π & Α Κυριακού» με ομιλία της Επιστημονικής Υπεύθυνης κας Άρτεμις Τσίτσικα. Ο κος Άρης Λούβρης, ενεργό μέλος του Συμβουλευτικού Οργάνου Ελληνικού Κόμβου Ασφαλούς Διαδικτύου και επιμελητής του κόμβου «Ασφάλεια στο Διαδίκτυο» του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου (ΠΣΔ) μίλησε για την "Ασφάλεια στο Διαδίκτυο: Μία υπηρεσία του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου ως εργαλείο δια βίου μάθησης". Τέλος, ο κος Γεώργιος Μόσχος, Βοηθός Συνήγορος του Πολίτη για τα Δικαιώματα του Παιδιού απάντησε σε ερωτήσεις σχετικές με το πως χειριζόμαστε τα θέματα των ορίων στη χρήση του Διαδικτύου και θέματα σχετικά με το δικαίωμα του ιδιωτικού χώρου των παιδιών.

Οι γονείς ενημερώθηκαν για τα εργαλεία που διατίθενται δωρεάν, ώστε να βοηθήσουν τα παιδιά τους να επωφεληθούν από το Διαδίκτυο χρησιμοποιώντας το για ψυχαγωγικούς και εκπαιδευτικούς σκοπούς, αποφεύγοντας ωστόσο πιθανούς κινδύνους.

Η δράση ενημέρωσης γονέων και εκπαιδευτικών στηρίζεται στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού έργου Open Discovery Space (ODS), στο οποίο συμμετέχει ενεργά το Εθνικό Δίκτυο Έρευνας και Τεχνολογίας (ΕΔΕΤ Α.Ε.) και που στόχο έχει την ενθάρρυνση και υποστήριξη εκπαιδευτικών και γονέων στην εισαγωγή της τεχνολογίας και στην αξιοποίηση ψηφιακού εκπαιδευτικού υλικού στη διδασκαλία.

Ανδριγιαννάκη Δέσποινα ΠΕ19, συντονίστρια του σχολείου για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο