Βρίσκεστε εδώ: ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣiPad ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΓΑΖΙΟΥ

iPad στο Γυμνάσιο Γαζίου

Τον εξοπλισμό του Γυμνασίου μας σε μηχανήματα που στηρίζουν τις νέες τεχνολογίες συμπλήρωσαν πριν λίγες ημέρες 11 iPad της Apple σε μία βαλίτσα με ενσωματωμένο φορτιστή, καθώς και όλα τα απαραίτητα μηχανήματα σύνδεσης τους με τον  διαδραστικό πίνακα. Το σχολείο μας συμμετείχε σε διαγωνισμό  του Ινστιτούτου Goethe, διακρίθηκε και κέρδισε τον παραπάνω εξοπλισμό.

Ο διαγωνισμός απευθυνόταν σε όλα τα δημόσια Δημοτικά και Γυμνάσια της Ελλάδος, στα οποία διδάσκονται τα Γερμανικά ως δεύτερη ξένη γλώσσα.
Τρία Γυμνάσια στη χώρα ? μεταξύ των οποίων και το δικό μας? κέρδισαν από μία βαλίτσα καθώς και έναν φορητό υπολογιστή για χρήση στο μάθημα των Γερμανικών κυρίως, αλλά και για όλα τα μαθήματα του σχολείου γενικά.
Κριτήρια για τη επιλογή αποτέλεσαν οι απόψεις του Διευθυντή του εκάστοτε σχολείου όσον αφορά τα οφέλη της χρήσης νέων τεχνολογιών στα μαθήματα γενικά, καθώς και η αποδεδειγμένη εμπειρία των καθηγητών της γερμανικής γλώσσας στην αξιοποίηση της νέας τεχνολογίας για εκπαιδευτικούς σκοπούς και η τεκμηρίωση για την ανάγκη ενίσχυσης του μαθήματος τους με τα tablets.
Από τους μαθητές του σχολείου ζητήθηκε να καταθέσουν τη γνώμη τους για τον εμπλουτισμό του μαθήματος με τα  συγκεκριμένα μηχανήματα, το οποίο παρουσίασαν σε μορφή ηλεκτρονικού κολάζ.

glogsterbild gymgazi ipad

Την Τρίτη, 13 Οκτωβρίου έγινε η παράδοση των iPad στο χώρο του σχολείου. Από την πλευρά του Ινστιτούτου Goethe Αθηνών  παραβρέθηκαν η κα. Sulochana Giesler, υποδιευθύντρια του Ινστιτούτου, η κα. Gabriele Frank-Voutsas, υπεύθυνη του Τμήματος Εκπαιδευτικής  Συνεργασίας, καθώς και η κυρία Nadine Noske, καθηγήτρια στο Ινστιτούτο.
Στην τελετή ήταν επίσης παρόντες εκτός από μαθητές, καθηγητές και γονείς του Γυμνασίου Γαζίου, ο Δήμαρχος Μαλεβιζίου κ. Μαμουλάκης, ο εντεταλμένος Σύμβουλος  Παιδείας του Δήμου κ. Παπαδομανωλάκης, η προϊσταμένη του Γραφείου Παιδείας του Δήμου κα Κατσάφαρου, ο αντιπρόεδρος της Δευτεροβάθμιας Σχολικής Επιτροπής του Δήμου Μαλεβιζίου κ. Λυδάκης και ο Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου κ. Μαράκης.

Ευχαριστούμε το Ινστιτούτο Goethe για τη μεγάλη αυτή χορηγία και συγχαίρουμε όλους τους μαθητές και καθηγητές του σχολείου μας για την ξεχωριστή αυτή επιτυχία!

Για περισσότερες πληροφορίες πατείστε ΕΔΩ.