Βρίσκεστε εδώ: ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΑΣΗΜΕΝΙΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ESAFETY ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΓΑΖΙΟΥ
Ασημένια Πιστοποίηση eSafety
Νέα σημαντική διάκριση για το Γυμνάσιο Γαζίου!

Από τις 31 Μαρτίου 2014 το σχολείο μας συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα eSafety Label μέσω του οποίου -μετά από αξιολόγηση- απέκτησε τη Χάλκινη Πιστοποίηση για την ασφάλεια στο Διαδίκτυο. Στις 28 Ιανουαρίου 2015 το Γυμνάσιο Γαζίου αποκτά την Ασημένια Πιστοποίηση  eSafety που θα έχει ισχύ μέχρι τον Ιούλιο του 2016.  Το σχολείο διακρίθηκε λόγω της συμβολής του στην κοινότητα eSafety, της Πολιτικής του για την ασφάλεια στο Διαδίκτυο και των δράσεων που υλοποιεί με στόχο να εκπαιδεύει τους μαθητές του και να ενημερώνει τα υπόλοιπα μέλη της σχολικής κοινότητας για την ασφαλή χρήση του Διαδικτύου.

Το πρόγραμμα eSafety Label, έχει βασικό στόχο να υποστηρίξει τους καθηγητές Πληροφορικής (και ΤΠΕ) σε συνεργασία με τους διευθυντές να δημιουργήσουν ένα ασφαλέστερο σχολικό περιβάλλον. Το ζήτημα της ασφαλούς χρήσης του Διαδικτύου από μαθητές είναι περισσότερο επίκαιρο από ποτέ. Τόσο η ραγδαία ανάπτυξη των μέσων της πληροφορίας και της επικοινωνίας όσο και η αυξημένη δημοφιλία των κοινωνικών δικτύων στη συγκεκριμένη πληθυσμιακή ομάδα αναδεικνύει την πολυπλοκότητα και την πληθώρα των παραμέτρων του ζητήματος όπως επίσης και την ανάγκη για μια ολιστική προσέγγιση τόσο για την πρόληψη όσο και για την αντιμετώπισή του. Επιπροσθέτως, η ολοένα και περισσότερο αυξημένη χρήση του Διαδικτύου από την πρώιμη παιδική ηλικία καθιστά απαραίτητη την εκπαίδευση στη διαδικτυακή ασφάλεια από πολύ μικρή ηλικία.

...και λίγα στατιστικά στοιχεία για το πρόγραμμα:
Η χώρα μας οδηγεί τη λίστα με 176 eSafety σχολεία (δεδομένα 4/2/2015), ακολουθούμενη από την Τσεχική Δημοκρατία, το Βέλγιο, Πορτογαλία, Κύπρο και το Ηνωμένο Βασίλειο. Η Ελλάδα είναι μακράν πρώτη στην Ευρώπη, συγκριτικά με τις 26 υπόλοιπες χώρες που συμμετέχουν. Συνολικά, ως τις 4 Φεβρουαρίου 2015, πανευρωπαϊκά έχουν πραγματοποιηθεί 558 υποβολές Εντύπου Αξιολόγησης και πιο αναλυτικά: 119 σχολεία να μην έχουν λάβει την ετικέτα, 411 με χάλκινη πιστοποίηση, 25 με ασημένια πιστοποίηση και 3 με χρυσή. Στην Ελλάδα αντίστοιχα: 176 eSafety σχολεία από τα οποία 173 με χάλκινη πιστοποίηση, 2 με ασημένια πιστοποίηση (το ένα είναι το Γυμνάσιο Γαζίου) και 1 με χρυσή.  Συνολικά, σχολεία σε 27 χώρες έχουν πλέον λάβει την ετικέτα eSafety.

Υπεύθυνη του προγράμματος eSafety:
Ανδριγιαννάκη Δέσποινα καθηγήτρια Πληροφορικής