Βρίσκεστε εδώ: ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΩΝ ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΩΝ ΠΙΝΑΚΩΝ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ

ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΩΝ ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΩΝ ΠΙΝΑΚΩΝ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ

ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΣΤΗ ΧΡΗΣΗ ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΩΝ ΠΙΝΑΚΩΝ

Το Γυμνάσιο Γαζίου το 2011 απέκτησε 6 διαδραστικούς πίνακες, μετά από τη συμμετοχή του στη δράση Π78.

Από την έναρξη της σχολικής χρονιάς 2011-2012, μετά από σχετική απόφαση του συλλόγου διδασκόντων, πραγματοποιούνται σε εβδομαδιαία βάση σεμινάρια σχετικά με την αξιοποίηση των διαδραστικών πινάκων στην διδακτική πράξη.

Εισηγητής σε αυτά τα σεμινάρια έιναι ο καθηγητής Φυσικών Επιστημών του σχολείου Μαράκης Γιώργος, ο οποίος είναι και ο πιστοποιημένος "πολλαπλασιαστής" σχετικά με αυτά τα συστήματα. Συμμετέχουν οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί του σχολείου.

Στόχος της διεύθυνσης και των εκπαιδευτικών του σχολείου είναι η καλύτερη δυνατή αξιοποίηση των τεχνολογικών αυτών μέσων στην καθημερινή διδακτική πράξη, στα πλαίσια της διαρκούς προσπάθειας για συνεχή βελτίωση του εκπαιδευτικού έργου.