Βρίσκεστε εδώ: ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΠΟΛΙΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟ (BULLYING)ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΜΕ ΘΕΜΑ: «ΠΩΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΣΗΜΑΔΙΑ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗΣ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ;»

Ενδοσχολική επιμόρφωση

epim3

Τη Δευτέρα 6 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας ενδοσχολική επιμόρφωση, με θέμα: «Πώς αναγνωρίζουμε σημάδια κακοποίησης στα παιδιά;»

Εισηγήτριες της παραπάνω επιμόρφωσης ήταν η ψυχολόγος , κα. Μαυράκη Χριστίνα και η κοινωνική λειτουργός, κα. Κοπιδάκη Ιφιγένεια. Στην επιμόρφωση συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας.

Οι εισηγήτριες παρουσίασαν τα βασικά σημάδια που δείχνουν ότι ίσως ένα παιδί αντιμετώπισε ή αντιμετωπίζει κακοποιητική συμπεριφορά στο σχολικό ή στο ευρύτερο οικογενειακό περιβάλλον. Ακολούθησε συζήτηση και διευκρίνιση τυχόν αποριών από τους/τις εκπαιδευτικούς.

epim1

Υπεύθυνοι διοργάνωσης της παραπάνω δράσης ήταν οι:
Βρέντζου Αικατερίνη, Ζούζια Μαρία, Παντερή Ειρήνη, Σαρμά Κατερίνα, Ψαράκη Κατερίνα