Βρίσκεστε εδώ: ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣΒΑΣΙΚΟ ΜΕΝΟΥΒΙΩΜΑΤΙΚΟ ΜΕ ΔΗΜΟ ΜΑΛΕΒΙΖΙΟΥ

ΕΝΩΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΦΩΝΕΣ ΜΑΣ ???ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΔΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ!

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 16 Μαρτίου 2018 η εκπαιδευτική βιωματική δραστηριότητα (έρευνα  πεδίου) στους δρόμους της πόλης του Γαζίου των μαθητών   και εκπαιδευτικών του προγράμματος Αγωγής Υγείας με τίτλο: Οδική Ασφάλεια: «Η ζωή μου?η ζωή σου?». Πρόκειται για μια συνεργασία του Γυμνασίου Γαζίου και συγκεκριμένα των μελών του παραπάνω προγράμματος με τον Δήμο Μαλεβιζίου, το Α.Τ.  Αμμουδάρας  Γαζίου και το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Γυμνασίου Γαζίου. Σκοπός της δραστηριότητας αυτής ήταν να περπατήσουν οργανωμένα και καθοδηγούμενα οι μαθητές του προγράμματος στους δρόμους της πόλης και να διαπιστώσουν «ιδίοις όμμασιν» προβλήματα που σχετίζονται με το οδικό δίκτυο καθώς και σοβαρές παραβάσεις των οδηγών, ώστε να ευαισθητοποιηθούν αλλά και να ευαισθητοποιήσουν με τη σειρά τους  πάνω στα θέματα  της οδικής ασφάλειας  αντιλαμβανόμενοι παράλληλα την πολυπλοκότητα  των αιτιών - παραμέτρων που προκαλούν τα τροχαία συμβάντα.

Η δράση οργανώθηκε από τις δύο  καθηγήτριες του προγράμματος, κα Ειρήνη Σφακιανάκη, κλάδου ΠΕΟ2 και κα Γιασσάκη Σοφία, κλάδου ΠΕΟ7. Οι μαθητές χωρίστηκαν σε τρεις ομάδες και καθεμία ανέλαβε συγκεκριμένες αρμοδιότητες.  Έτσι η πρώτη ομάδα ανέλαβε συνοδευόμενη από εκπροσώπους του Δήμου Μαλεβιζίου να καταγράψει  προβλήματα του οδικού δικτύου, η δεύτερη συνοδευόμενη από εκπροσώπους της Τροχαίας να καταγράψει παραβάσεις του Κ.Ο.Κ, ενώ η τρίτη συνοδευόμενη από εκπροσώπους του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων είχε την ευθύνη να διανείμει στα παρακείμενα καταστήματα σχετικό υλικό, όπως αφίσες,  αλλά και αυτοκόλλητα σήματα στους διερχόμενους οδηγούς τα οποία σχετίζονται με την ασφαλή οδήγηση καθώς και συμβουλές για τη χρήση κράνους στα δίκυκλα, ζώνης στα αυτοκίνητα, μη χρήση κινητού τηλεφώνου κατά την οδήγηση, δέσιμο των παιδιών πάντα στο πίσω κάθισμα, όχι στη χρήση αλκοόλ κατά την οδήγηση κ.α.

oka 6

Η δράση ξεκίνησε στις 8.30 από το Γυμνάσιο Γαζίου, επί της οδού Καμαριώτη, ενώ η Τροχαία της πόλης είχε αναλάβει τη ρύθμιση της κυκλοφορίας ώστε να διευκολυνθεί η περιδιάβαση των μαθητών και να πραγματοποιηθεί με ασφάλεια. Παράλληλα η δράση πήρε και τη μορφή διαμαρτυρίας κατά των τροχαίων συμβάντων και των επιπτώσεών τους με κεντρικό σύνθημα να αναγράφεται στο πανό: «ΠΟΡΕΙΑ ΖΩΗΣ Η΄ ΘΑΝΑΤΟΥ; ΕΣΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ!!!». Οι μαθητές με μεγάλο ενδιαφέρον αλλά και θέρμη διεκπεραίωσαν τη δράση αναλαμβάνοντας υπεύθυνους ρόλους. Αυτό αποδεικνύεται από τις σημαντικές παρατηρήσεις τους πάνω στο οδικό δίκτυο, όπως την έλλειψη πεζοδρομίων και σήμανσης, φθορές στο οδόστρωμα, τοποθέτηση αντικειμένων που παρεμποδίζουν την κυκλοφορία (μαδέρια, κάδοι, σκουπίδια), απροστάτευτα και άρα επικίνδυνα σημεία για τα μικρά παιδιά, όχι εμφανείς διαγραμμίσεις σε κομβικά σημεία κ.α. Παράλληλα η δεύτερη ομάδα κατέγραψε πολλούς οδηγούς αλλά και συνεπιβάτες που δεν φορούσαν ζώνη ή κράνος (με το πρόσχημα ότι πάνε εδώ κοντά?), οδηγούς που είχαν σταθμεύσει (για λίγο?) παράνομα  πάνω σε πεζοδρόμια, σε διαβάσεις, σε θέσεις ΑΜΕΑ, σε κεντρικούς δρόμους παρεμποδίζοντας την κυκλοφορία, ακόμα και στο αντίθετο ρεύμα. Οδηγούς που μιλούσαν στο κινητό τηλέφωνο κι άλλους που δεν πειθαρχούσαν ακόμα και στις συστάσεις? της τροχαίας.

oka 5   oka 7

Επί της οδού Ελευθερίου Βενιζέλου, έξω από το δημαρχείο,  έγινε συνάντηση της ομάδας με το δήμαρχο της πόλης, κ. Κώστα Μαμουλάκη και άλλους αντιδημάρχους και εκπροσώπους του Δήμου. Ο κ. Μαμουλάκης ευχαρίστησε όλη την ομάδα για την πρωτοβουλία αυτή και έδωσε χρήσιμες συμβουλές στους μαθητές τονίζοντας τους τη σπουδαιότητα της ασφαλούς οδήγησης και την τήρηση του Κ.Ο.Κ., ενώ ταυτόχρονα έδωσε την υπόσχεση για τη δημιουργία δύο ακόμα θέσεων ΑΜΕΑ, στο ΚΕΠ και στο ΚΑΠΗ  Γαζίου. Στην πλατεία του δημαρχείου η ομάδα προχώρησε σε συμβολική καθιστική διαμαρτυρία και συνέχισε επί της οδού Ελευθερίας όπου μοίρασε υλικό στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Γαζίου για να επανέλθει στο σχολείο.
Αξίζει να σημειωθεί ότι σε όλη τη διαδρομή οι τρεις εκπρόσωποι της τροχαίας ήταν πολύ κοντά στους μαθητές εξηγώντας τους  τους κινδύνους από το οδόστρωμα και τις παραβάσεις ενώ παράλληλα τους συμβούλευαν πώς να λειτουργούν τόσο  ως πεζοί όσο και ως οδηγοί ποδηλάτων αλλά και μελλοντικοί οδηγοί δικύκλων και αυτοκινήτων? Πολύ κοντά στους μαθητές - φροντίζοντας επίσης την ασφάλειά τους και την ενημέρωσή τους - ήταν και οι εκπρόσωποι του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, οι οποίες ακολούθησαν για ένα τρίωρο τη διαδρομή δείχνοντας έτσι την ευαισθητοποίησή τους πάνω στο θέμα της οδικής ασφάλειας και της προτεραιότητάς που έχει όσον αφορά στην ενημέρωση των μαθητών καθώς και τη σπουδαιότητα του θεσμικού τους ρόλου.

Η ομάδα του προγράμματος, δύο εκπαιδευτικοί και είκοσι εννέα μαθητές, ευχαριστούν όλους τους φορείς που συνεργάστηκαν μαζί τους για την πραγματοποίηση αυτής της δράσης. Πιο συγκεκριμένα ευχαριστούμε θερμά τους εκπροσώπους τους  Α.Τ. Τροχαίας Αμμουδάρας  Γαζίου,  τις  κ. Ξυλούρη Ελένη, Πολάκη Μαρία, Σμπώκου Βασιλεία, εκπροσώπους του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, τον αντιδήμαρχο παιδείας του δήμου Μαλεβιζίου κ.Παπαδομανολάκη Μανόλη για την πρόταση συνεργασίας καθώς και τους κυρίους Κοτσιφό Γιάννη, πρόεδρο του Δ.Ε.Γαζίου και Λυδάκη Δημήτρη, πρόεδρο του Δ.Ο.Κ.ΑΠ.ΠΑ.Μ. Βεβαίως ευχαριστούμε θερμά τον δήμαρχό μας, κ. Κώστα Μαμουλάκη που βρίσκεται πάντα δίπλα μας αρωγός και συμπαραστάτης. Ευχαριστούμε τέλος την Περιφέρεια Κρήτης για την ευγενική χορηγία των αφισών και των αυτοκόλλητων σημάτων με σκοπό την ευαισθητοποίηση των οδηγών.

Η επιτυχία της δράσης μας οφείλεται στην κινητοποίηση και την άψογη συνεργασία όλων των παραπάνω φορέων με το σχολείο μας. Σας ευχαριστούμε όλους  πάρα πολύ που βοηθάτε στο δύσκολο έργο μας γιατί, όπως όλοι γνωρίζουμε, το σχολείο δεν παρέχει μόνο γνώση, αλλά καλλιεργεί αξίες και στάσεις ζωής!!!

ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΕΣ
Ειρήνη  Σφακιανάκη