Βρίσκεστε εδώ: ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣΒΑΣΙΚΟ ΜΕΝΟΥΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΑΤΕΙ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΚΑ

Η ΖΩΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΚΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΗ

Aπό τη θεωρία? στην πράξη?   πέρασε η ομάδα του Προγράμματος Αγωγής Υγείας του Γυμνασίου Γαζίου με τίτλο: «Οδική Ασφάλεια: «Η ζωή μου?η ζωή σου...», όταν την Τρίτη 13 Μαρτίου 2018 πραγματοποίησε με επιτυχία την εκπαιδευτική επίσκεψή της στη Σχολή Υγείας και Πρόνοιας του Α.Τ.Ε.Ι. Ηρακλείου καθώς και στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής του Δήμου Ηρακλείου. Τα μέλη της ομάδας επισκέφτηκαν  στο χώρο του Α.Τ.Ε.Ι. και συγκεκριμένα τη σχολή Κοινωνικής Εργασίας και ενημερώθηκαν από φοιτητές και φοιτήτριες του τμήματος αυτού με  καθηγήτρια την κ. Παπαδακάκη, για τη δράση του εργαστηρίου της Σχολής στον τομέα της  οδικής ασφάλειας και για την ενεργό συμμετοχή της στην πρόληψη των τροχαίων συμβάντων. Οι  μαθητές είχαν την ευκαιρία να δουν στοχευμένα σχετικά βίντεο τα οποία σχολίασαν υπό την καθοδήγηση των ειδικών με τον δικό τους τρόπο.

Συζήτησαν τα  θέματα της  οδικής ασφαλείας και τις ποικίλες  παραμέτρους που σχετίζονται με αυτήν, όπως το οδικό δίκτυο, τις καιρικές συνθήκες, τον ανθρώπινο παράγοντα (έλλειψη σεβασμού στον συνάνθρωπο, απείθεια στον Κ.Ο.Κ.)κ.α. Σημαντική βιωματική δραστηριότητα ήταν για τους μαθητές του προγράμματος η οδήγηση σε ασφαλές περιβάλλον με τη βοήθεια του προσομοιωτή, ο οποίος ήταν μια νέα και μοναδική εμπειρία για τα παιδιά που για πρώτη φορά έπιαναν τιμόνι στα χέρια τους και έπρεπε να οδηγήσουν τηρώντας τον Κ.Ο.Κ.

oka 1   oka 2

Ακολούθησε επίσκεψη στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής του Δήμου Ηρακλείου. Εκεί οι μαθητές, αφού χωρίστηκαν σε δύο ομάδες είχαν την ευκαιρία - εκ περιτροπής - να συμμετέχουν σε δράσεις τόσο ενημερωτικού όσο και βιωματικού χαρακτήρα. Πιο συγκεκριμένα, προηγήθηκε ενημέρωση των μαθητών από τη Δημοτική Αστυνομία Ηρακλείου για τις αρμοδιότητες της υπηρεσίας γενικά και ειδικά στον τομέα της οδικής ασφάλειας και έγινε επίδειξη προσομοίωσης  πρόσκρουσης στον ειδικό προσομοιωτή από τον κ. Κουρουμπάκη, υπεύθυνο του Πάρκου.

Ακολούθησε ενημέρωση από ειδικούς εθελοντές  και  διασώστες του ΕΚΑΒ Ηρακλείου σε ειδικά εξοπλισμένο ασθενοφόρο, το οποίο βρισκόταν στο χώρο του πάρκου για εκπαιδευτικούς σκοπούς. Παράλληλα δόθηκαν στους μαθητές  γενικές  οδηγίες πρώτων βοηθειών αλλά και πιο εξειδικευμένες που σχετίζονται με την άμεση επέμβαση του ΕΚΑΒ σε περιπτώσεις τροχαίων συμβάντων. Οι μαθητές συνειδητοποίησαν τη μεγάλη σημασία της συγκεκριμένης υπηρεσίας για τη διάσωση και ασφαλή μετακίνηση και μετάβαση των τραυματιών στα νοσοκομεία.

oka 3   oka 4

Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με τους είκοσι εννέα μαθητές και τις τρεις εκπαιδευτικούς, κ Ειρήνη Σφακιανάκη, υπεύθυνης του προγράμματος και τις κυρίες Γιασσάκη Σοφία και Ψαράκη Κατερίνα, συμμετέχουσα και συνοδό αντίστοιχα,  να περπατάνε στο Πάρκο με την καθοδήγηση των υπευθύνων και κυρίως με τη φροντίδα για την τήρηση του Κ.Ο.Κ. Οι μαθητές προσπάθησαν να αναγνωρίσουν τα σήματα στις πινακίδες και να επισημάνουν τους κινδύνους από την μη τήρησή τους τόσο ως πεζοί όσο και ως τωρινοί αλλά και μελλοντικοί οδηγοί.  Ιδιαίτερη αναφορά έγινε  για βασικούς κανόνες όπως είναι η χρήση του κράνους  για τους ποδηλάτες και τους δικυκλιστές,  η χρήση ζώνης ασφαλείας στα αυτοκίνητα καθώς και η μη χρήση κινητού τηλεφώνου και αλκοόλ κατά την οδήγηση.

Το μήνυμα ήταν ένα και μοναδικό «Η ζωή μας είναι μοναδική και πολύτιμη και όσο περνάει από το χέρι μας?πρέπει να φροντίζουμε για αυτήν».

ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΕΣ
ΕΙΡΗΝΗ ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗ