Βρίσκεστε εδώ: ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣERASMUS+ERASMUS+ KA2: ?OMNES CIVES MUNDI SUMUS?ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΣΤΟΝ 21ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ

Διάκριση στον 21ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό για τους πρόσφυγες

Ο μαθητής της Γ? τάξης του Γυμνασίου Γαζίου, Πεδιώτης Νικόλαος διακρίθηκε με τις φωτογραφίες του στον 21ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό του 2017 που διοργάνωσε η Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους πρόσφυγες (Υ.Α.) σε συνεργασία με την Επιτροπή Ευαισθητοποίησης των Νέων. Επίσης, στον ίδιο διαγωνισμό έλαβαν μέρος και οι μαθήτριες της Γ? τάξης Μαυράκη Ραφαέλα, Νύκταρη Ιωάννα και Πιτσικάκη Μαρία οι οποίες και έλαβαν επαίνους για τη συμμετοχή τους στο διαγωνισμό αυτό.

Ο διαγωνισμός με τον τίτλο «Υπάρχουμε μαζί» και με κεντρικό μήνυμα ότι όλοι μας έχουμε όνειρα και ελπίδες στόχευε στην ευαισθητοποίηση και τη δυνατότητα έκφρασης των μαθητών πάνω στο προσφυγικό ζήτημα.

Η συμμετοχή του Γυμνασίου Γαζίου στο διαγωνισμό αυτό ενσωματώνεται σε μια γενικότερη δράση Erasmus+  KA2 που πραγματοποιεί εδώ και δύο χρόνια με θέμα το προσφυγικό ζήτημα. Απώτερος στόχος είναι οι μαθητές μας να εμπλακούν σε δραστηριότητες ώστε να κινητοποιηθούν και να πάρουν πρωτοβουλίες δράσης-αντίδρασης στο ζήτημα των προσφύγων.

diakrisi photo

Η παραπάνω φωτογραφία που διακρίθηκε τραβήχτηκε τον περασμένο Ιανουάριο σε εκπαιδευτική επίσκεψη που πραγματοποίησε το σχολείο μας στο Κέντρο Φιλοξενίας Ασυνόδευτων Ανηλίκων Αιτούντων Άσυλο στα Ανώγεια.